Filosofische reflecties over marktwerking, onderwijs en het publieke belang
Scholen worden steeds vaker georganiseerd alsof ze bedrijven zijn. Leerlingen worden klanten, docenten productmanagers en onderwijs een verhandelbaar product. Maar wat betekent dat voor de kern van onderwijs?
In dit boek onderzoekt Anouk Zuurmond hoe marktdenken het onderwijs de afgelopen decennia heeft gevormd – van
financiering en toetscultuur tot digitalisering en commerciële lesmethodes. Met behulp van filosofen als Ayn Rand, Michael Sandel, Simone Weil en Hannah Arendt stelt zij een fundamentele vraag: willen we onderwijs zien als een markt, of als een ruimte waarin mensen zich kunnen vormen tot vrije en verantwoordelijke burgers?
Waarom maken we van scholen geen bedrijven? biedt scherpe analyses en herkenbare voorbeelden voor iedereen die wil nadenken over wat onderwijs eigenlijk behoort te zijn – en wat er op het spel staat wanneer we het reduceren tot een product.
Anouk Zuurmond is universitair docent aan de VU Amsterdam en werkt op het gebied van de onderwijsfilosofie.
Ik heb een vraag over het boek:
‘Waarom maken we van scholen geen bedrijven? - Zuurmond, Anouk’.
Vul het onderstaande formulier in.
We zullen zo spoedig mogelijk antwoorden.